2. RC RALLY WINTER 2009 - komentář

2. RC RALLY WINTER 2009 poslední soutěží letošního PGD RC RALLY CUPu

Tak a je dobojováno… V sobotu 14. listopadu se uskutečnil poslední závod letošního ročníku českokrumlovského šampionátu s RC modely v měřítku 1:10. Vítězové byli již známi před touto soutěží, ale i přesto bylo o co bojovat, ať už o druhá a další místa ve skupinách či hlavně o umístění v celkovém pořadí co nejvýše. Počasí se povedlo na výbornou a proto se na start postavilo 29 osádek a 5 osádek v kategorii superjunior.

ÚP před startem bylo skoro do posledního místečka zaplněné. (foto: T.Šena) Největší boj se očekával o celkové třetí místo ve skupině „F2“, kde měli Tomáš Tichý a Michal Nodes před závodem stejný počet bodů, bohužel zdraví Michala Nodese mu nedovolilo v tomto podniku startovat, a tak Tomášovi stačilo projet cílovou rampou na jakémkoliv místě, ale vezmeme to pěkně od začátku.
Úvodní dvě RZ měly naznačit rozložení sil, před posledním podnikem. Hned první RZ ukázala, že letošní absolutní mistr Tomáš Lovčík nepřijel na tento podnik jen v roli „diváka“, ale že si chce připsat další vyhraný podnik v kariéře. Za ním dojeli Frantin Doležal a Radek Pavliš. Ve stejném pořadí dojeli tito borci i ve 2. RZ. Další souboj se očekával o druhé místo ve skupině „N“ kde druhé místo hájil s osmi bodovým náskokem před Martinem Radou Tomáš Hejna. V této skupině pokračoval ve skvělé formě Jirka Hadrava jedoucí se Subaru Impreza WRC. Na paty se mu lepil již jasný vítěz této skupiny Tomáš Moravec a třetí byl Martin Rada. Protože Tomáš Hejna měl technické problémy a byl až na sedmém místě ve skupině, vypadalo to na krutý boj mezi ním a Martinem. Pro většinu jezdců ve skupině „N“ se stala osudná 2. RZ když hned čtyři a to Martin Rada, Tomáš Moravec, Jirka Hadrava a Petr Havlík měli problémy s řízením a hodně se propadli v pořadí. Skupině „F2“ kraloval od začátku Tomáš Rotšédl, který se pohyboval na desátém místě celkově, hned za ním se držel Radek Perník, který pro poslední závod připravil starší vůz Opel Corsa a na třetím místě jel vítěz této skupiny Petr Tichý. Mezi juniory kraloval Martin Kraus mladší.

Součástí rychlostních zkoušek byla i aréna HOBL motorsportu! (foto: T.Šena) Další porce rychlostních zkoušek zavedla piloty na dlouhý asfaltový okruh v místní truhlárně. Třetí měřený úsek vyhrál opět Tomáš Lovčík, před Frantinem a Radkem Pavlišem. Ve čtvrté RZ začal útočit Frantin na vítězství a také se mu povedlo Tomáše Lovčíka předjet a vyhrát, Tomáš Lovčík byl na druhém místě a jako třetí dojel v této skupině Radek Pavliš. Ve skupině „N“ se o vedení stále prali Tomáš Moravec a Jiří Hadrava kteří vyhráli každý po jedné RZ a dále všem ujížděli. Na třetím místě se nikým neatakován držel Tomáš Hejna. Krutý boj se strhl o třetí místo ve skupině „F2“. Radek Perník a Petr Tichý si nedarovali žádnou vteřinku, ale po čtyřech RZ bylo pořadí ve skupině „F2“ takové, že na čele se držel Tomáš Rotšédl, za ním byl jeho týmový kolega Petr Tichý a na třetím místě se držel Radek Perník, který jel na domácí půdě a nebyl zde pouze jako závodník, ještě dělal navigátora malému Hoblíkovi a hlavně to byl nejlepší fanda celého podniku… :-) Ve skupině junior stále kraloval Martin Kraus mladší. Ve skupině superjunior vedl Míša Perník, před Honzíkem Benychů a Petříkem Tichým.

Závod měl zatím dost zápletek, tak se pojďme podívat jak vlastně pokračoval. Druhou půlku soutěže začal nejlépe Frantin který svůj útok na vítězství myslel opravdu vážně a když dal druhému Tomášovi Lovčíků 11 s stal se hned horkým favoritem na vítěze v této soutěži, jako třetí jezdil jako doposud Radek Pavliš. A když v šesté RZ vyhrál opět Frantin dostal se již na první místo v celkovém pořadí, druhý dojel tentokrát Radek Pavliš a až na třetím místě dokončil RZ Tomáš Lovčík. Ve skupině „N“ stále pokračoval boj mezi Jirkou a Tomášem, když zajížděli skoro stejné časy, ale obě RZ se povedlo vyhrát Tomášovi Moravců. Na třetím místě se stále držel Tomáš Hejna. Největší zápletka se odehrála ve skupině „F2“, když Radek Perník měl v obou „erzetách“ problémy a v šesté dostal dokonce náhradní čas, stejně tak ale i Petr Tichý. Ve vedení se stále držel Tomáš Rotšédl, který jel opět suverénní jízdu a je pro něj velká škoda že se nepostavil na start všech osmi podniků. Na druhé místo se i díky technickým problémů Radka s Petrem propracoval Radek Galko a na třetím se stále držel Petr Tichý. Jako čtvrtý byl Tomáš Tichý, který jel klidnou jízdu, protože věděl že hlavně musí dojet do cíle. Skupinu junior vedl Martin Kraus mladší, když pátou RZ vyhrál Pavel Skoupý. Ve skupině superjunior dosáhl životního úspěchu Míša Perník, který v šesté RZ měl lepší čas než jeho otec kterého sužovaly technické a zdravotní problémy.

Tak příští rok s RC modely na některé soutěži nashledanou! (foto: T.Šena) Poslední dvě RZ hodně zamíchaly s pořadím v absolutním pořadí posledního závodu sezony. Sedmou RZ vyhrál opět Tomáš Lovčík, smolařem byl Frantin Doležal, který přehnal svou snahu vyhrát poslední závod sezony a po kontaktu s patníkem u silnice urazil přední rameno a musel si nechat dát náhradní čas, který ho katapultovat z průběžně prvního místa až na sedmé místo v absolutním pořadí. Díky tomuto karambolu se otevřel boj o třetí místo v celkovém pořadí, na které stále sahali Jiří Bistiak, Dalibor Deputy a překvapení letošní sezony Vašek Vomáčka. Kdo nakonec doplní na stupních vítězů prvního Tomáše Lovčíka a druhého Radka Pavliše tak musela rozhodnou až poslední zkouška. Jako první z této trojice odstartoval Vašek Vomáčka a protože zajel neuvěřitelný čas, když byl průběžně první v RZ i před Tomášem Lovčíkem museli Jirka Bistiak a Dalibor jet opravdu naplno. Bohužel pro ně se Jirka potýkal s technickými problémy a Dalibor měl nehodu, když upadl. O konečném pořadí bylo tedy rozhodnuto, vyhrál Tomáš Lovčík, před Radkem Pavlišem a třetí byl Václav Vomáčka. Ve skupině „N“ se na první místo dostal Jiří Hadrava před Tomáše Moravce, na třetím místě jedoucí Tomáš Hejna měl v předposlední RZ technické problémy a náhle z náskoku minuty a půl na čtvrtého Dalibora Benycha bylo pouhých deset sekund. V poslední RZ rozhodl ale Tomáš o tom že na stupních vítězů doplní prvního Jířího Hadravu a druhého Tomáše Moravců na třetím místě on. To ve skupině „F2“ se to ještě pěkně zamotalo, první místo si pohlídal Tomáš Rotšédl, ale zdravotní problémy nedovolily dokončit soutěž Radku Perníkovi a technické problémy ani Petru Tichému. Na druhém místě tedy dojel Radek Galko, a jako třetí ve skupině „F2“ dokončil poslední podnik Zdeněk Novák. Skupinu junior vyhrál Martin Kraus mladší a skupinu senior Jan Fazekaš. Superjuniory vyhrál Míša Perník a zachránil tak čest HOBL motorsportu, na druhém místě byl Honzík Benych a třetí byl Petřík Tichý.

Celý podnik je za námi, sezona určitě přinesla mnoho pozitivních věcí. Velký dík patří pořadatelům celého šampionátu, ale i pořadatelům jednotlivých závodů. Velký dík zaslouží Pepa s jeho bezva bufetem, a hlavně velké dík zaslouží Jitka Dvořáková, která se nám starala o měření času skoro na všech závodech. Do příštího roku se chystá několik změn, ta hlavní je změna ředitele šampionátu kdy tuto funkci převzal Petr Havlík. Nashledanou v roce 2010 na startu 6. ročníku RC RALLY CUPu Český Krumlov.


Tomáš Hejna
T.Hejna@seznam.cz

[Zpět]