9. RC RALLY WINTER 2016   -   komentář

Letos dobojováno ...

Neděle 20. listopadu 2016, čas 14.06 hodin. Je dobojováno! Letošní 12. ÚAMK RC Rally Cup Český Krumlov má za sebou všechny soutěže, byla odjeta poslední rychlostní zkouška, ale hlavně je znám letošní šampion. Stal se jím již popáté v historii Jiří Hadrava.

Pojďme se ale vrátit k poslední letošní soutěži, kterou byla 9. RC RALLY WINTER 2016. Na tento závod se přihlásilo celkem třináct závodníků se svými RC modely. Bohužel ze studijních důvodů chyběl Zdeněk Klíma, který měl ještě šanci stát se letošním šampionem. „V neděli bohužel startovat nebudu. V pátek a v sobotu se pojedu podívat na finále rakouského rallye mistrovství na Waldviertel Rallye a v neděle se musím učit do školy. Musím tak dát přednost škole před bojem o letošní titul,“ vysvětlil Zdeněk Klíma. Na nedělním startu se objevilo všech třináct přihlášených. Cíl závodu ale vidělo pouze jedenáct z nich. Co se přihodilo? Po úvodních rychlostních zkouškách své účinkování v soutěži ukončil Miroslav Lovčík. Své odstoupení následně vysvětlil: „Bohužel jsem měl auto nastavené na asfalt. Startoval jsem na závodě v Křemži a počítal s tím, že se Winter pojede tradičně na asfaltu. Šotolina a lesní povrch, kdy auto zůstávalo viset za podvozek na kořenech, mi kvůli nastavení nevyhovovalo. Proto jsem se rozhodl odstoupit. Bylo by to pro mě jen trápení.“ Kvůli technické poruše 9. RC RALLY WINTER 2016 nedokončil ani juniorský závodník Vítek Kříž.

Soutěž se odjela v pro ni netradiční lokalitě v lese u čističky odpadních vod v Českém Krumlově. Na tomto místě po celé léto probíhala těžba dřeva, a tak se zde nemohly konat tradiční soutěže. I v době konání závěrečné soutěže šampionátu se v lese těžilo dřevo, naštěstí ale ne na místech, kudy vedly rychlostní zkoušky. Velký dík patří Tomášovi Moravcovi, který na přípravě tratí strávil hodně času a po již zmiňované těžbě dřeva skoro všechny měřené úseky znovu vytvořil. Po delší době se tak závodilo na šotolině. Závodu přálo i počasí, protože po několika dnech z oblohy vykouklo sluníčko.

Úvodních pět měřených úseků s přehledem vyhrál Jiří Hadrava, který na tuto soutěž přivezl Ford Fiesta RS WRC, a nahradil tak svůj starší Ford Focus RS WRC. Nenechával nikoho na pochybách, že to s obhajobou loňského absolutního mistrovského titulu myslí opravdu vážně. Až šestý měřený úsek pro sebe ukořistil průběžně druhý Pavel Matějček startující s Citroënem Xsara WRC. Průběžně třetí pozice pak patřila Martinovi Faltýnovi s Fordem Focus WRC. Průběžná bramborová medaile, ale vedení ve skupině WRC2, patřilo Radkovi Perníkovi startujícímu se škodou Fabia R5. Ve třetí rychlostní zkoušce málem vyhasly šance na vítězství ve své kategorii juniorskému závodníkovi Michalovi Perníkovi. Při „katování“ jedné ze zatáček si škrtl kolem o kámen a bylo z toho utržené zavěšení levého předního kola. S velkou časovou ztrátou ale svou Škodu Fabia S2000 dotáhl do cíle měřeného úseku, přišel o svůj vybudovaný náskok a propadl se ve výsledkové listině. „Byl to šok. Myslel jsem, že je konec. Nedojetí závodu by ohrozilo i mou průběžnou vedoucí pozici v šampionátu. Velký dík patří tátovi, který v krátké době dokázal dát auto opět do provozuschopného stavu. Byla to pro mě pak velká výzva, dostat se zpět na první místo,“ doplnil ke svým problémům Michal Perník.

9. RC RALLY WINTER 2016 pak již probíhala v klidu dál. Mezi závodníky se neobjevovaly žádné vážné technické problémy a blížila se závěrečná rychlostní zkouška – Power Stage. Profesorským stylem si pro pozici nejrychlejšího muže dojel Jiří Hadrava, navíc získal 3 bonusové body za vítězství v Power Stage a v cíli se radoval i z titulu absolutního mistra šampionátu pro rok 2016. Stříbrná příčka patřila jeho týmovému kolegovi Pavlovi Matějčkovi, startujícímu na Citroënu Xsara WRC. Třetí pozici obsadil letošní nováček Martin Faltýn s Fordem Focus WRC. Ve skupině WRC2 se z vítězství radoval Radek Perník se Škodou Fabia R5, druhý byl Tomáš Moravec s Peugeotem 208 T16 a třetí Michal Perník se Škodou Fabia S2000. Michal Perník se dopracoval k vítězství v kategorii Junior a za sebou nechal Ondřeje Radu se Subaru Impreza WRC, Tinu Matějčkovou s Mitsubishi Lancer EVO VI, Simonu Hadravovou s Fordem Focus RS WRC a Thomase Moravce se Škodou Fabia WRC.

Vít Kříž (Mini John Cooper Works S2000) – nedokončil

A jak dopadl 12. ÚAMK RC Rally Cup Český Krumlov 2016? Z celkových pěti naplánovaných soutěží se podařilo odjet pouze čtyři, za které soutěžící dostali body do hodnocení šampionátu. Absolutním mistrem se stal Jiří Hadrava, druhé místo patří Pavlovi Matějčkovi a třetí místo Zdeňkovi Klímovi. Skupinu WRC2 ovládl Tomáš Moravec. Ve skupině WRC3 nikdo během roku neodstartoval. Skupinu Rallylegend vyhrál Zdeněk Klíma. V kategorii Junior, patřící nejmladším závodníkům, zvítězil Michal Perník. Naopak v kategorii Veterán dominoval Ivan Smítka. V hodnocení týmů byl s obrovským náskokem jako nejúspěšnější vyhodnocen Rally Club Vidov (za tento tým startují Jiří Hadrava a Pavel Matějček). A pro zajímavost. Jaká značka automobilu získala nejvíce bodů v hodnocení šampionátu? Byla to značka Ford. Kompletní výsledky v jednotlivých skupinách i kategoriích naleznete na našich internetových stránkách http://www.rca-ck.com.